Instytucje wspierające przedsiębiorczość kobiet w Polsce
Z powodu trudnej sytuacji Polek na rynku pracy, wiele z nich decyduje się na założenie własnej firmy. W związku z tym pojawia się też coraz więcej instytucji, które wspierają kobiety w tej decyzji i służą pomocą. Wspierają one szeroko rozumianą przedsiębiorczość, koncentrując się na doradztwie, szkoleniach, pomocy w transferze technologii. Oferują też wsparcie finansowe.
Międzynarodowe Forum Kobiet
Jest to kobieca organizacja, która wspiera przedsiębiorczość i aktywność zawodową kobiet na rynku pracy od 1993 roku. Obejmuje swoim wsparciem kobiety, które prowadzą działalność gospodarczą lub dopiero planują ją otworzyć. Misją stowarzyszenia jest promowanie przedsiębiorczości wśród kobiet i zachęcanie ich do podejmowania wyzwań współczesności, między innymi po to, aby zmienić wizerunek kobiety w społeczeństwie. Siedziba organizacji mieści się w Warszawie przy Szkole Głównej Handlowej, jednak swoje regionalne oddziały posiada także w Gdańsku, Łodzi i Olsztynie.
Misja realizowana jest m.in. poprzez:
- edukację ekonomiczną
- treningi interpersonalne
- wspieranie kobiet pracujących na własny rachunek
- rozwijanie i wzbogacanie międzynarodowych kontaktów w celu wymiany wiedzy i doświadczeń
Międzynarodowe Forum Kobiet organizuje w każdy pierwszy czwartek miesiąca spotkania dyskusyjne, w trakcie których uczestniczki zdobywają wiedzę z zakresu zarządzania firmą i kształtowania własnego wizerunku kobiety biznesu. Forum organizuje także konferencje międzynarodowe dla szerszego grona odbiorców dotyczące kwestii związanych z przedsiębiorczością i aktywnością zawodową kobiet. Organizacja publikuje również czasopismo „Kobieta i Biznes” oraz organizuje treningi rozwoju osobistego i szkolenia z zakresu prawa pracy dla przedsiębiorstw.
Więcej informacji: www.mfk.org.pl
Międzynarodowa Fundacja Kobiet w Łodzi
Kolejną organizacją prowadzącą działania na rzecz przedsiębiorczości kobiet jest Międzynarodowa Fundacja Kobiet w Łodzi, która powstała z inicjatywy Pani prof. Zdzisławy Janowskiej, wówczas radnej Rady Miasta Łodzi, w 1992 roku. Impulsem do tego działania było narastające bezrobocie w regionie łódzkim, brak skutecznego przeciwdziałania temu zjawisku ze strony urzędów pracy i innych instytucji państwowych oraz osobiste obserwacje poczynione w Stanach Zjednoczonych. Bezrobocie w pierwszym rzędzie dotykało kobiety (upadający przemysł lekki), które były zagubione i nie umiały sobie radzić w nowej sytuacji zawodowej. Organizacja zaczęła pomagać bezrobotnym kobietom, aby mogły powrócić do aktywnego życia zawodowego. Celem działań podejmowanych przez fundację jest między innymi promocja przedsiębiorczości kobiet. W tym celu fundacja organizuje kursy pt. „Moja Mała Firma” przygotowujące kobiety do zakładania i prowadzenia własnych firm. Kobiety te mogą także korzystać z porad prawnych z zakresu przedsiębiorczości. Podobnie jak Międzynarodowe Forum Kobiet, fundacja ta prowadzi także działalność wydawniczą, dotychczas wydane zostały dwa poradniki dla osób bezrobotnych chcących założyć własną firmę pt. „ABC małego biznesu”.
Więcej informacji: www.fundacja-kobiet.pl
Źródło:
- www.eurokobieta.pl
- www.mfk.org.pl
- www.fundacja-kobiet.pl
Zobacz też:
Dołącz do nas: