Jeśli jesteś cukrzykiem typu 2, możesz się zastanawiać, czy banany są dla Ciebie bezpieczne. Prawda jest taka, że są one świetną przekąską, zwłaszcza jeśli wybierzesz odpowiedni typ. Pamiętaj jednak, aby wybrać niedojrzały rodzaj. Zapobiegnie to zbyt szybkiemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Jedz też owoce o niższym indeksie glikemicznym. W ten sposób będziesz miał przyjemniejsze doświadczenie jedząc banany.
Cukrzycy typu 2 mogą jeść banany
Banany mogą być świetnym sposobem na zmniejszenie spożycia cukru w wypiekach i smoothies. Jednak jedzenie zbyt wielu bananów może mieć negatywny wpływ na poziom cukru we krwi. W rzeczywistości, zbyt dużo bananów może spowodować zbyt szybki wzrost poziomu cukru we krwi, co prowadzi do przyrostu masy ciała, i problemów trawiennych. Może to również prowadzić do ubytków i chorób dziąseł. Jednak banany powinny być spożywane tylko okazjonalnie przez osoby z cukrzycą.
Zawartość cukru w bananach różni się w zależności od ich dojrzałości. Niedojrzałe banany uwalniają glukozę wolniej niż dojrzałe. W badaniu przeprowadzonym w 1992 roku na diabetykach stwierdzono, że niedojrzałe banany powodowały mniejszy wzrost cukru we krwi niż banany dojrzałe. Może to wynikać z faktu, że niedojrzałe banany mają więcej skrobi i dlatego są trudniejsze do rozłożenia niż dojrzałe. Jednak kontrola porcji może wpłynąć na to, ile cukru znajduje się w bananach.
Banany są doskonałym źródłem potasu, który jest niezbędny dla osób z cukrzycą typu 2. Zawierają również wysokie stężenie przeciwutleniaczy, które mogą zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i niektórym rodzajom raka. Są również wysokie w skrobię oporną, składnik odżywczy, który przyczynia się do niskiego indeksu glikemicznego banana. Ten rodzaj skrobi to długie łańcuchy glukozy, które są odporne na trawienie w górnej części żołądka, więc nie podnoszą poziomu cukru we krwi.
Banany są dobrym źródłem błonnika, który spowalnia proces trawienia i stabilizuje poziom cukru we krwi. Banany powinny być spożywane z posiłkiem, ponieważ mogą zmniejszyć ładunek glikemiczny innych pokarmów. Ważne jest, aby monitorować wpływ banana na poziom glukozy we krwi. Jednak banany powinny być spożywane tylko raz dziennie. Nie są one skutecznym lekiem na cukrzycę typu 2 i nie powinny być spożywane tak często, jak zaleca to pracownik medyczny.
Chociaż banany nie są idealne dla osób z cukrzycą, mogą być zdrowym i smacznym wyborem żywieniowym. Ważne jest, aby pamiętać, że zawierają one 100 kalorii i powinny być spożywane z umiarem. Jeśli spożywane w nadmiarze, mogą powodować przyrost masy ciała. Z tego powodu ważne jest, aby współpracować z dietetykiem przed spożyciem banana. Ponadto cukier w bananach może powodować problemy z zębami, co skutkuje chorobami dziąseł.
Dojrzałe banany są lepsze dla diabetyków
Jeśli jesteś cukrzykiem, musisz jeść zrównoważoną dietę, która zawiera wszystkie potrzebne makroskładniki. Ponieważ banany są pokarmem o wysokiej zawartości węglowodanów, jesteś bardziej narażony na huśtawki cukru we krwi, gdy zjesz ich zbyt wiele. Możesz jednak uniknąć tych wahań, jedząc banany z umiarem i z odrobiną czegoś innego. Zdrowe tłuszcze lub białko są również korzystne dla diabetyków. Banany zawierają również dużo kalorii, więc jedzenie kilku na raz nie jest złym pomysłem.
Jeśli jesteś diabetykiem, możesz być kuszony do jedzenia bananów, gdy są jeszcze zielone. Podczas gdy są one niższe w cukrze i wysokie w skrobi opornej, nadal są wysokie w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Ale zanim zaczniesz jeść banany, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, jaki rodzaj bananów jest dla Ciebie odpowiedni. Ogólnie jednak, niedojrzałe banany są lepsze dla diabetyków niż dojrzałe.
Jak banany dojrzewają, tracą swoje mikroelementy i stają się źródłem większej ilości cukru. Możesz je przechowywać w lodówce, ale bardzo szybko zaczną brązowieć. To samo dotyczy sytuacji w drugą stronę. Możesz je również przechowywać w lodówce, ale banany najlepiej przechowywać niedojrzałe, aby zachować najlepszą wartość odżywczą. Tylko pamiętaj, że dojrzałe banany mają wyższą zawartość cukru, więc powinny być unikane przez diabetyków.
Oprócz niedojrzałych bananów, możesz również jeść pokarmy o wysokiej zawartości białka i tłuszczu, aby pomóc kontrolować poziom cukru we krwi. Banany są dobrą przekąską, ale pamiętaj, aby sprawdzić poziom cukru we krwi po ich zjedzeniu. Jeśli skoki przekraczają 40 lub 180 punktów, należy pominąć banana i rozważyć inne jedzenie. Ćwiczenia również pomagają utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą. Ale jeśli chcesz jeść więcej niż zalecana dzienna ilość bananów, powinieneś również jeść inne rodzaje żywności, takie jak chleb pełnoziarnisty z serkiem śmietankowym.
Choć zielone banany mają niższą zawartość tłuszczu i cukru niż dojrzałe banany, nadal zawierają mnóstwo skrobi. Pomaga to spowolnić wzrost i spadek poziomu glukozy we krwi w organizmie. Przyczynia się również do uczucia pełności. Pomimo tego, zielone banany zawierają mniej tłuszczu niż dojrzałe banany i mają niższy indeks glikemiczny. Zawierają również mniej sodu niż ich dojrzałe odpowiedniki, co czyni je lepszym wyborem dla diabetyków.
Dojrzałe banany szybciej podnoszą poziom cukru we krwi niż niedojrzałe
Jeśli masz cukrzycę, powinieneś wiedzieć, że dojrzałe banany mają więcej węglowodanów niż niedojrzałe. Wynika to z indeksu glikemicznego (IG) owoców, który szereguje pokarmy na podstawie tego, jak szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Pokarmy o niskim IG podnoszą poziom cukru we krwi powoli, więc nie poczujesz skoku tak szybko, jak po zjedzeniu w pełni dojrzałego banana. Banany występują w szerokim zakresie dojrzałości i IG, od jedenastu do sześćdziesięciu dwóch. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś spróbować jeść nieco bardziej zielone banany, ponieważ mają one niższy IG niż dojrzałe banany.
GI bananów różni się w zależności od dojrzałości, przy czym badanie z 1992 r. wykazało, że badanie dziesięciu diabetyków wykazało, że dojrzałe banany podnoszą poziom cukru we krwi znacznie wolniej niż niedojrzałe. Było to prawdopodobnie spowodowane większą ilością skrobi w niedojrzałych bananach, której rozkład trwa dłużej niż mniej złożonych cukrów. Innym czynnikiem wpływającym na zawartość cukru w bananach jest kontrola porcji.
Jednakże, pomimo wyższego indeksu glikemicznego, owoce te nadal są uważane za zdrowy wybór dla diabetyków. Pomimo faktu, że banany zawierają naturalne cukry, są niskokaloryczne i zawierają znaczne ilości błonnika oraz witaminy C, B-6 i potasu. Tak długo, jak znasz właściwy sposób ich spożywania, na pewno znajdziesz banana, który odpowiada twojemu stylowi życia.
Inna różnica między niedojrzałymi bananami a odpowiednikiem cukru tkwi w matrycy pokarmowej. Cukier stołowy składa się z prostych cząsteczek cukru, a mianowicie glukozy i fruktozy, które są połączone w pary. Krystaliczna struktura cukru stołowego sprawia, że jest on łatwy do strawienia i szybko wchłaniany przez organizm. Z kolei dojrzałe banany nie przestają dojrzewać po ich zerwaniu. Z drugiej strony, owoce kontynuują dojrzewanie nawet wtedy, gdy są przechowywane w lodówce.
Ładunek glikemiczny bananów jest wyższy, gdy są spożywane dojrzałe. Możesz wybierać pomiędzy średnimi, dużymi i bardzo dużymi bananami, których rozmiar waha się od siedmiu do dziewięciu cali. Ich ładunek glikemiczny wynosi od jedenastu do dwudziestu dwóch. Niezależnie od tego, czy wybierzesz dojrzałego banana, czy dojrzałego, powinieneś monitorować poziom cukru we krwi co najmniej dwie godziny po jego zjedzeniu. Celem jest obniżenie cukru we krwi bez wywoływania niezdrowego skoku cukru.
Owoce o niższym indeksie glikemicznym są bezpieczniejsze dla diabetyków
Nie trzeba unikać owoców, ale należy wybierać te o niższym IG. Te owoce zawierają wolniej uwalniane węglowodany, które są lepsze dla organizmu. Jabłka, gruszki, pomarańcze, brzoskwinie i truskawki to przykłady owoców o niskim indeksie glikemicznym. Odmiany tych jagód o niskim IG są również dobre dla diabetyków. Są one również niskokaloryczne i zawierają dużo błonnika.
Wybór owoców o niższym IG jest łatwy, jeśli wiesz, jak je wybierać. Całe owoce są najlepsze dla diabetyków, ponieważ mają tendencję do podnoszenia cukru we krwi mniej niż owoce przetworzone. Szukaj ich w zamrażarkach lub w dziale produktów. Wybierając owoce, pamiętaj, aby czytać etykiety. Możesz również sprawdzić indeks glikemiczny lub ładunek glikemiczny, który określa ilość cukru, jaką zawierają poszczególne owoce.
Niskie IG owoców jest pełne witamin A i C oraz błonnika. Owoce o niskim IG są lepsze dla diabetyków, ponieważ zawierają błonnik i nie podnoszą poziomu cukru we krwi tak szybko. Są również doskonałym wyborem na śniadanie. Spróbuj tych owoców i warzyw o niskim IG i przekonaj się, że czujesz się o wiele lepiej! Ta lista ciągle się zmienia. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien, który owoc wybrać, zawsze możesz sprawdzić indeks glikemiczny owocu, który rozważasz.
Owoce o niskim IG można znaleźć w owocach cytrusowych. Te owoce mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy i flawonoidów, które zwalczają stres oksydacyjny. Mają również właściwości przeciwzapalne i zwalczające cukrzycę. Badanie opublikowane w 2020 roku wykazało, że flawonoidy w owocach cytrusowych mogą poprawić wrażliwość na insulinę u diabetyków. Cleveland Clinic zaleca spożywanie pięciu lub więcej porcji owoców i warzyw każdego dnia. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych wytycznych.
Rodzina jagód to doskonały wybór dla diabetyków. Ta grupa owoców zawiera mniejsze ilości cukru i jest pełna błonnika. Na przykład, truskawki mają IG 41 i zawierają więcej witaminy C niż cała pomarańcza. Truskawki można jeść same lub dodawać do smoothie, sałatek i deserów. Truskawki zawierają również przeciwutleniacze i są dobre dla diabetyków.
Judyta Skalska to autorka bloga WCBE. Nazwa pochodzi od pierwszych liter imion jej dzieci. Na co dzień managerka w dużej korporacji. Po godzinach piszę, zajmuję się domem i dbam o swoje zdrowie oraz rodzinę. Swoje przemyślenia zapisuje na blogu wcbe.pl.