Jak czyścić płytki i podłogi w łazience?

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie podłóg i płytek w łazience. Gorąca woda z detergentem może usunąć tłuszcz i inne plamy. Możesz również użyć nadtlenku wodoru lub sody klubowej, aby podnieść uparte plamy. Ponadto, można użyć komercyjnego środka czyszczącego do usunięcia zaschniętych plam. Pozwól, aby mieszanina usiadła na chwilę, aby poluzować brud. Jeśli używasz marmuru lub łupka, musisz przestrzegać różnych procedur czyszczenia dla nich. W tym artykule omówimy niektóre z nich.

Unikanie kwaśnych środków czyszczących

Powinieneś unikać stosowania kwaśnych środków czyszczących podczas czyszczenia płytek łazienkowych i podłogi, ponieważ może to spowodować, że powierzchnia stanie się matowa i odbarwiona. Użycie środka czyszczącego z kwasami spowoduje również zatkanie odpływów. Środki czyszczące na bazie kwasu mogą również uszkodzić płytki łazienkowe i podłogę, czyniąc je droższymi do naprawy. Oto kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym Twoje płytki będą wyglądały jak nowe:

Nigdy nie używaj kwaśnego środka do czyszczenia płytek łazienkowych i podłogi, ponieważ może on usunąć uszczelniacz z fugi. Ryzykujesz również zniszczenie wszelkich nieszkliwionych płytek, kafelków lub odpadów wodnych, jeśli używasz tego typu środka czyszczącego. Może on również powodować podrażnienia skóry i oczu. Możesz zneutralizować kwas, dodając sodę oczyszczoną do roztworu i spłukując podłogę zwykłą wodą.

Jeśli chcesz użyć środka czyszczącego na bazie kwasu, wymieszaj go z letnią wodą, aby zapobiec uszkodzeniu podłogi lub płytek. Aby uzyskać lepsze wyniki, użyj kwasu neutralizującego pH. Upewnij się, że kwas ma standardowe pH i sprawdź instrukcje na etykiecie. Pamiętaj, aby nigdy nie mieszać zbyt dużej ilości kwasu z wodą! Ponadto, może być niebezpieczne, jeśli kapie na ciebie.

Inna wskazówka to użycie niekwaśnych środków czyszczących na kamiennej płytce. Kamienna płytka zostanie uszkodzona przez kwasowe środki czyszczące, jeśli zawierają one wysokie stężenie kwasów. Możesz użyć sody oczyszczonej lub nadtlenku wodoru zamiast. Unikaj używania ściernych środków czyszczących, jeśli nie wiesz, jaki rodzaj kamiennej płytki masz. Marmur jest jedną z najbardziej wrażliwych powierzchni i jest wrażliwy na kwasy, więc najlepiej unikać używania tego środka czyszczącego, chyba że jesteś absolutnie pewien, że znasz dokładną markę.

Używanie nadtlenku wodoru

Powszechny środek czyszczący w gospodarstwie domowym, który jest świetny do czyszczenia płytek podłogowych i fug, nadtlenek wodoru jest również naturalnym środkiem przeciwgrzybicznym. Wlewanie go do butelki z rozpylaczem i spryskiwanie nim płytek to łatwy sposób na dezynfekcję fug. Możesz również użyć go do dezynfekcji ekranów komputerowych i zabawek. Tylko upewnij się, że butelka jest wystarczająco ciemna, aby zobaczyć rozwiązanie przed użyciem. Po wyschnięciu, po prostu spłucz.

Dla bardziej skutecznego i przyjaznego dla środowiska rozwiązania, połącz dwie łyżki sody oczyszczonej i pół kubka nadtlenku wodoru. Mieszaj, aż nie pozostaną żadne grudki. Zastosuj rozwiązanie do powierzchni płytki i niech siedzi przez 12 do 15 minut. Następnie spłucz go dokładnie ciepłą wodą i ręcznikiem z mikrofibry, aby usunąć wszelkie pozostałości. Jeśli chciałbyś użyć mocniejszego rozwiązania, możesz również dodać kilka kropel białego octu do swojej mieszanki i wlać ją do butelki z rozpylaczem.

Naturalną alternatywą dla nadtlenku wodoru jest sok z cytryny. Cytryny zawierają naturalne wybielacze i nie powodują alergii. Jeśli chciałbyś użyć soku z cytryny jako środka czyszczącego, posyp sokiem z cytryny płytki łazienkowe. Ta metoda jest świetna do usuwania brudu i zanieczyszczeń pomiędzy płytkami łazienkowymi. Pamiętaj tylko, że sok z cytryny pozostawi na Twojej podłodze lepki osad, więc pamiętaj, aby zetrzeć nadmiar soku z cytryny po kilku godzinach.

Używanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest doskonałym środkiem czyszczącym do płytek łazienkowych. Ma pH 8,3 i może usunąć nawet najtrudniejsze plamy. Możesz użyć sody oczyszczonej do czyszczenia płytek na jeden z trzech różnych sposobów. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego przepisu i użycie odpowiedniego sprzętu. Soda oczyszczona jest świetnym naturalnym środkiem czyszczącym, który może usunąć plamy i utrzymać płytki wyglądające świeżo przez co najmniej dwa do trzech dni.

Aby stworzyć pastę, możesz wymieszać kilka łyżek sody oczyszczonej z galonem wody. Użyj gąbki, aby zastosować pastę do płytki, i użyj szczotki do szorowania, aby usunąć wszelkie plamy. Jeśli nie możesz dotrzeć do linii fug, posypać trochę detergentu do mycia naczyń na nich zamiast. Po wyczyszczeniu płytek, dokładnie je spłucz. Aby usunąć resztki sody oczyszczonej lub detergentu, możesz użyć gąbki.

Jeśli masz plamy na podłodze, możesz zastosować pastę z sody oczyszczonej na tym obszarze. Grubą warstwę pasty należy nałożyć na plamę i pozostawić ją na tym obszarze na 24 do 48 godzin przed spłukaniem. Podobnie, można również użyć sody oczyszczonej na liniach fug, aby usunąć brud i zanieczyszczenia. Soda oczyszczona ma neutralny poziom pH równy dziewięć, co oznacza, że jest świetnym środkiem do czyszczenia plam. Tylko upewnij się, że dokładnie spłuczesz obszar po tym.

Używanie octu

Prawdopodobnie zastanawiałeś się, jak wyczyścić płytki łazienkowe i podłogę przy użyciu octu. To proste rozwiązanie czyszczące może pomóc Ci usunąć brud i zanieczyszczenia na powierzchni płytek i podłogi. Mieszanka pół filiżanki białego octu i litra ciepłej wody działa dobrze dla zadania. Zastosuj rozwiązanie za pomocą miękkiej szmatki, aby usunąć brud i zanieczyszczenia i pozostawić swoje płytki i podłogę patrząc i pachnąc nowe.

Gdy używasz roztworu octu, upewnij się, że dobrze spłukać po tym. Następnie użyj elektrycznego wentylatora, aby usunąć wszelkie pozostałości płynu. Ocet może być lotnym środkiem czyszczącym, ale powinien szybko się rozproszyć. Należy unikać używania go na porowatych płytkach i fugach, które wymagają ponownego uszczelnienia. Jeśli martwisz się o uszkodzenie płytki lub podłogi, powinieneś rozcieńczyć roztwór wodą przed czyszczeniem.

Aby zrobić roztwór do czyszczenia płytek łazienkowych, wymieszaj pół filiżanki octu z ćwierć filiżanki sody oczyszczonej. Nałóż mieszaninę na podłogę i wytrzyj ją do czysta. Czyszczenie płytek może zająć trochę czasu, więc upewnij się, że odłożyłeś wystarczająco dużo czasu na dokładne spłukanie. Po zakończeniu, jesteś gotowy, aby przejść do innych części domu. Aby zrobić roztwór octu, połącz dwie łyżki wody i pół filiżanki białego octu.

Używanie ściereczki z mikrofibry

Używanie ściereczki z mikrofibry do czyszczenia podłogi i płytek w łazience to skuteczny sposób na usunięcie uporczywych plam i brudu z płytek i fug. Ściereczki z mikrofibry mogą pomieścić do ośmiu razy więcej wody niż ważą, co oznacza, że mogą wyczyścić nawet najbrudniejsze powierzchnie. Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać ściereczkę z mikrofibry po czyszczeniu, ponieważ w przeciwnym razie może ona spleśnieć. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wyczyścić łazienkę za pomocą ściereczek z mikrofibry.

Jeśli używasz ręczników papierowych do sprzątania, to jest to strata czasu i pieniędzy. Dodatkowo, nie czyszczą one tak dobrze jak ściereczka z mikrofibry. Posiada ona ultradrobne włókna syntetyczne, które zbierają brud. Nie będziesz musiał używać tak dużo sprayów czyszczących jak w przypadku ściereczek z mikrofibry, a ponadto są one całkowicie zmywalne. Oznacza to, że możesz użyć tej samej ściereczki po raz kolejny i jest ona przyjazna dla środowiska!

Aby użyć środka dezynfekującego na płytce łazienkowej i podłodze, musisz najpierw podgrzać swoje płytki. Zwiększy to skuteczność Twojego środka do czyszczenia łazienki. Ponadto, zanim zastosujesz środek dezynfekujący, wypróbuj go najpierw na niewielkiej powierzchni podłogi, aby upewnić się, że jest kompatybilny z Twoimi płytkami. Gdy już to zrobisz, użyj ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć płytki i ściany.

Używanie środka do czyszczenia podłóg Domex

Używanie środka do czyszczenia podłóg Domex do czyszczenia płytek w łazience to świetny sposób na ich dezynfekcję i czyszczenie, przy jednoczesnym czyszczeniu powierzchni. Wysoki poziom pH i formuła chemiczna płynu Domex Floor Cleaner zabija zarazki i zwalcza bakterie. Należy jednak uważać, aby nie wdychać oparów środka czyszczącego, ponieważ mogą one poważnie uszkodzić oczy. Zamiast tego użyj ściereczki z mikrofibry, aby uniknąć smug.

Domex Disinfectant Floor Cleaner jest środkiem dezynfekującym, co oznacza, że zabija 99,9% bakterii i wirusów, i jest idealny do stosowania na twardych podłogach i płytkach ceramicznych. Może być również stosowany na podłogach metalowych, linoleum i winylowych. Zaleca się jednak przetestowanie tego produktu na powierzchni próbnej przed użyciem go na innych powierzchniach.

Przy stosowaniu środka Domex Floor Cleaner na płytkach łazienkowych, upewnij się, że używasz go ostrożnie. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ponieważ niektóre produkty mogą uszkodzić powierzchnię. Ponadto, najpierw użyj niewielkiej ilości, ponieważ zbyt duża ilość może uszkodzić płytki. Aby uzyskać lepsze wyniki, przetestuj go na ukrytym obszarze. Jeśli nie zadziała, użyj rozcieńczonej wersji. Użyj rękawic i dobrze wentylowany obszar podczas korzystania z wybielacza na płytki łazienkowe.

Możesz również zrobić DIY podłogę czyszczenia przez połączenie sody oczyszczonej i wody. To może być stosowane na poplamione fugi i może usunąć plamy, choć nie jest zalecane dla niektórych materiałów płytek. Podobnie, nadtlenek wodoru i soda oczyszczona są skutecznymi rozwiązaniami czyszczącymi dla grubych płytek. Nie zapomnij też spłukać ich zwykłą wodą. Możesz użyć ściereczki z mikrofibry do wysuszenia płytek po zakończeniu procesu czyszczenia.